czwartek, 5 marca 2015

Własna grządka

Jeszcze niedawno można było zauważyć tendencję do wypierania roślin sadowniczych i warzywnych z naszych ogrodów oraz balkonów. Teraz jednak coraz częściej obserwuje się powrót grządek warzywnych lub uprawy warzyw w pojemnikach. Powraca moda na własne zioła i warzywa również w mieście. Pomidor, sałata czy rzodkiewka z własnej uprawy cieszą i smakują znacznie bardziej.
Na dobry początek wystarczy mała grządka (kilka m2) w słonecznej części ogrodu lub kilka pojemników balkonowych.

Ogródek warzywny w mieście

 Zioła, warzywa i owoce można z powodzeniem uprawiać na nasłonecznionym balkonie lub parapecie. Śmiało można wysiewać do pojemników wszystkie zioła, tworząc dzięki nim aromatyczne kompozycje. Oczywiście drzewka jabłoni nie posadzimy na balkonie, ale już truskawki, poziomki czy szczepione formy porzeczek lub agrestu można z powodzeniem uprawiać w pojemnikach, pamiętając o regularnym podlewaniu.
Warzywa na balkonie możemy uprawiać praktycznie wszystkie zaczynając od sałaty kończąc na fasoli tycznej. Jeżeli dysponujemy naprawdę dużym pojemnikiem np. skrzynią drewnianą, pokuśmy się o warzywną aranżację :) Przykładowo dwa krzewy pomidorów koktajlowych, sałata dębolistna lub o czerwonym zabarwieniu, szczypiorek, nasturcja (doskonała do sałatek) oraz fasolka.
 Pojawiły się odmiany warzyw dedykowane specjalnie do uprawy balkonowej np. fasola mascotte do pojemników.
Pamiętajmy jednak, że warzywa potrzebują większych pojemników oraz nieco więcej przestrzeni niż zioła, które poradzą sobie na parapecie.

Warzywa w górę

Coraz modniejsze staja się grządki podwyższone, nie tylko wyglądają ciekawiej i nowocześniej (styl, wykonanie, materiał użyty na budowę według uznania), ale również posiadają wiele zalet ogrodniczych. Wykorzystanie podwyższonych grządek poprawia i przyspiesza wegetację. dzięki nim można wysiewać i sadzić rośliny wcześniej, ponieważ ziemia w nich osusza się i nagrzewa szybciej. Wychładzanie gleby następuje wolniej ze względu na mniejszą wilgotność gleby. Projekt podwyższonej grządki powinien być przemyślany, nie powinna być ona zbyt szeroka ani zbyt długa. Idealna szerokość to taka, która umożliwi dotarcie do środka grządki bez deptania po niej. Grządka nie powinna być zbyt długa, nawet jeśli oznacza to konieczność ograniczenie powierzchni uprawy. Jeśli będą zbyt długie, dotarcie do części uprawianych roślin będzie utrudnione co spowoduje chęć postawienia stopy na ziemi. Grządki należy wypełnić mieszanką ziemi z kompostem(nie wszystkie rośliny dobrze rosną w pierwszym roku po oborniku, nie które dopiero w drugim roku dobrze plonują).
Dno grządek można zabezpieczyć agrowłókniną przymocowaną do konstrukcji, w celu uniknięcia wypłukiwania podłoża. Wzniesione grządki powinny być regularnie podlewane, częściej niż gruntowe. Należy pamiętać, że po zakończonym sezonie ziemia w skrzyniach jest mocno wyjałowiona, dlatego można część podłoża wymienić, a całość zasilić kompostem.

Warzywnik może także zdobić ogród czy balkon. Należy jedynie starannie dobrać barwy i kształty warzyw, ziół i owoców. szczególnie atrakcyjnie wyglądają dobrze zaplanowane uprawy współrzędne.

Życzę dobrej pogody :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz