niedziela, 11 października 2015

Tulipany - uprawa, sadzenie i pielęgnacja

Tulipan jest rośliną wieloletnią, chętnie uprawianą w Polskich ogrodach. Posiada kwiaty na łodygach osiągających wysokość nawet do 80 cm. Kwitnie wczesną wiosną od marca do maja, niestety nie trwa to długo - do kilkunastu dni. Krótki okres kwitnienia rewanżuje ogromna mnogość odmian dostępnych w centrach ogrodniczych.

Takie tulipany wybrałam na moje dwie rabaty.

Uprawa tulipanów

Sukces uprawy zależy od wyboru właściwego miejsca, a więc szukamy stanowiska słonecznego z podłożem piaszczystym lub delikatnie gliniasto-piaszczystym, lecz jeżeli nie mamy takiego podłoża to nie ma powodów do paniki, wymieszajmy podłoże ogrodnicze z piaskiem i odrobiną kompostu.
Termin jest bardzo ważny: przełom września i października, nie wcześniej i nie później. Wcześniejsze sadzenie spowoduje, że cebule rozwiną się za nadto i zimą przemarzną, natomiast w wyniku późniejszego sadzenia cebule nie zdążą się ukorzenić.
Do sadzenia wybieramy cebule zdrowe, bez uszkodzeń mechanicznych oraz widocznych oznak choroby. Cebule tulipanów można zaprawiać, lecz ja tego nie praktykuję.
Zanim posadzimy cebulki tulipanów przygotujmy podłoże, powinno być spulchnione, odchwaszczone.

Sadzenie tulipanów

Cebule tulipanów umieszczamy w glebie na głębokość od 10 cm do 15 cm, zasada jest taka, im większa cebula tym głębiej.Pielęgnacja

Po zaschnięciu części nadziemnej pod koniec czerwca lub na początku lipca wykopuje się cebule. Robi się to co roku, ze względów zdrowotnych  i w celu zapewnienia dobrych warunków rozwoju. Pozostawione w ziemi przez całe lato cebule tulipanów łatwo są porażane przez choroby. Tulipany rosnące przez kilka lat na jednym stanowisku mocno się zagęszczają i degenerują, nie wydając kwiatów.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz